Yalıtım Tekniği

Perde Duvarlarda Negatif (İçten) Kristalize Su Yalıtımı
Amaç: Pozitiften (yani dışarıdan) ulaşılamayan betonarme bodrum perde duvarlarda içeriden yalıtım yapılması ve demirin korozyondan korunması.Bu yalıtım tekniğinde betonarme perde duvarlarda kristalize malzemelerle, içeriden (negatiften) yani suyun geldiği yönün ters yönünden izolasyon yapılır. Hedef, hem dışarıdan içeriye nüfuz eden suyu kesmek, içeride kuru bir ortam sağlamak, hem de betonarmenin içerisinde kristalize malzemenin suya doğru gitmesiyle ve çatlaklarda kristallerin üremesiyle, demir donatıyı korozyondan paslanmaktan korumaktır.


Öncelikle betonarme içinde su köprüsü teşkil edebilecek, tierod delikleri, ahşap takozlar, gergi demirleri, soğuk derzler, iş derzleri ve segregasyon alanları su geçirimsiz betonarme tamir harçlarıyla tamir edilir, tıkanır. Daha sonra betonarme duvar ıslatılarak boza kıvamına getirilmiş olan kristalize malzemesi duvara sürülür.Çimento esaslı olan bu tip malzemelerin ham betona temas etmesi gerekmektedir. Uygulama yapılacak yüzeyde sıva, şap gibi çatlayabilecek ve betonun malzeme ile direk temasını engelleyecek başka malzemelerin bulunmaması gerekir. Negatif (suyun geldiği yönün tersinden) uygulanan kristalize malzeme temizlenmiş ve hafif ıslatılmış yüzeye uygulanır
Öncelikle beton içerisinde oluşan segregasyon bölgeleri sağlam beton bulununcaya kadar kırılır. Oyuk içleri su ile çok iyi bir şekilde yıkanır ve fazla su bir sünger yardımı ile alınır.Oyuk içerisine 1 kat  kristalize sürülür. Daha sonra oyuk, beton yüzeyine kadar (su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi) ile doldurulur.

Soğuk derz bölgeleri beton içerisine doğru 2-3 cm derinlikte açılır, oyuk içi su ile yıkanıp,süngerle fazla su alındıktan sonra 1 kat kristalize sürülür. Oyuk, daha sonra beton yüzeyine kadar beton onarım harcı ile doldurulur.

Ankraj demirleri etrafı da aynı yöntemle onarılır. Tie-rod delikleri, gergi demirleri ve ahşap takozların etrafı 3 cm kadar kırılıp beton onarım harcı ile doldurulur.

Onarım işlemleri bitirildikten sonra, beton su ile çok iyi bir şekilde yıkanır. Kristalizehazırlanır ve yüzeye 1 kat sürülür. İlk kat prizini almaya başladığında fakat henüz taze iken 2.kat sürülür.

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR:

Duvarda sıva bulunmaması gerekmektedir.

Zeminde şap bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca her türlü toz, demir ve ahşap parçaları gibi yüzeyi kirleten malzemelerden arındırılması gerekmektedir.

Sürülecek malzemenin direk betona temas etmesi gerekir.

Uygulama yapılacak yüzeyin önce ıslatılması gerekmektedir.

Tüm su köprülerinin ( tie-rod delikleri, segregasyon alanları, gergi demirleri, soğuk derzler, ahşap takozlar) tamirat için belli bir yere kadar kırılıp, beton onarım harcı ile doldurulması gerekmektedir.

Perde zemin birleşimine yaklaşık 6’ya 6 cm’lik onarım harcı ile pah atılması gerekmektedir.

Tüm su köprüleri temizlendikten sonra yüzey yeniden ıslatılır ve kristalize (negatiften)  belirtilen oranlarda karıştırılıp fırça ile uygulanır. İlk katın prizini almasına yakın ikinci kat sürülür.

Uygulama yaparken dikkate alınması gereken şey uygulamanın sadece su gelen yere değil tüm zemine veya tüm duvara uygulanması gerekmektedir. Çünkü bir yerden gelen su kesildiğinde betonun içinde yürür ve bulduğu ilk yoldan çıkar.E-Bülten

Yenilikler ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız eposta listemize üye olabilirsiniz.

Eposta adresi *Anket

Su yalıtımı denince aklınıza ilk hangisi geliyor?

  • Tüm Anketler